- Detaljer
- Kategori: 1938
- Träffar: 79
Småpojkar stulo kollektkassan.
Inbrott i Västergarns missionshus.
I förgår eftermiddag upptäcktes, att inbrott förövats i Västergarns missionshus, varvid tjuvarna lagt sig till med kollektkassan på 10 kr samt en halv flaska nattvardsvin.
Kriminalkonstapel Strage, som fick hand om utredningen, kunde redan i går lägga beslag på tjuvarna, som befunnos vara tre pojkar från trakten i fjortonårsåldern. De erkände, att de vid två tillfällen berett sig tillträde till missionshuset genom att slå ut en fönsterruta och avlyfta hakarna. Första gången hade de tagit halva kollektkassan och gången därpå resten samt vinet. Pengarna hade de använt till inköp av godsaker.
Det blir nu barnavårdsnämnden, som får ta hand om de unga tjuvarna, då dessa ju ännu inte fyllt 15 år och alltså icke kunna straffas av domstol.
Gotlands Allehanda Onsdagen den 4 maj 1938

