Tillkännagives att vår kära mor och mormor, Änkefru Amanda Hammarström stilla och lugnt avled i dag i en ålder av 82 år.

Slite den 7 mars 1938.

John och Tora.

Paul och Ellen.

Hjalmar och Gull.

Alvar.

Bertil.

Vår käre fader f. d. urmakaren Anders Magnus Carlsson, lämnade oss i dag i sitt 93 levnadsår; sörjd och saknad av Barn och Barnbarn.

Slite den 8 februari 1932.

Att min moder Anna Josefina Grönberg avled i dag i en ålder av 75 år, varder härmed tillkännagivet.

Slite den 30 dec. 1932.

Annie och Sven Grönberg.

Maj-Britt.

Vår älskade moder Anna Laurentina Gardell, född Guthenberg, insomnade stilla efter ett svårt lidande i sitt 86 levnadsår; djupt sörjd och i tacksamt minne bevarad av oss, barnbarn och barnbarnsbarn samt övrig släkt och vänner.

Slite den 24 sept. 1932.

Barnen.

Tillkännagives att vår käre fader och svärfader f. d. lantbrukaren Christoffer August Pettersson avled stilla och fridfullt den 28 dennes i sitt 82 levnadsår; sörjd och i tacksamt minne bevarad av oss och åldrig syster samt övriga släktingar och vänner.

Slite den 29 sept. 1934.

Theresia och August Pettersson.

Emelie och Gustaf Ahlberg.

Vår käre fader, vår älskade son E. N. Lundin lämnade oss idag efter ett tåligt buret lidande i en ålder av 46 år, djupt sörjd och saknad av oss, syster, släkt samt en stor vänkrets.

Slite den 25 juni 1932.

Olga och Arne Lundin.

Inga-Britt.

Hermanna och Jacob Lundin.

Anna.

Vår moder Fru Elisabeth Pettersson avled stilla i dag i sitt 90:de år. Älskad, saknad.

Slite den 1 juni 1936.

Hermanna och Fridolf Svende.

Thyra och Johan Claesson.

Barnbarnen.

Vår kära syster Elva Marianna Nyström, född den 6 okt. 1885, avled stilla måndagen den 14 nov. 1932, sörjd och saknad av syskon, syskonbarn, övriga anförvanter och vänner.

Slite den 15 nov. 1932.

Syskonen.

Min käre make vår fader Målarmästare Emil Othberg avled lugnt och stilla idag i sitt 70:de levnadsår, djupt sörjd och saknad av oss, släkt och många vänner.

Slite den 23 maj 1938.

Anna Othberg, f. Geselius.

Emmy.

Märtha o. Walter.

Marie-Louise.

Hans o. Elisabeth.

Målarmästaren Emil Othberg avled i går nära 70 år gammal i sitt hem i Slite. Othberg var född i Slite, men fick sin utbildning i målaryrket i Hemse. Han återvände i 25-årsålders till Slite, där han så småningom kom att driva egen rörelse. Ända till kort före sin död var han i verksamhet och i sin kundkrets har hans skicklighet som yrkesman blivit allmänt erkänd. Genom sitt fridsamma och försynta väsen har han tillvunnit sig aktning och sympati i vida kretsar.

Den avlidne sörjes närmast av maka, född Geselius, en son, som numera övertagit faderns rörelse, samt två döttrar, varav en är gift i Hemse.

Min kära maka vår lilla mamma Emma Lyth har lämnat oss idag, i en ålder av 58 år; djupt sörjd och saknad av oss, syskon, släkt och många vänner.

Slite den 13 aug. 1940.

Johan Lyth

Elsa

Inga och Ludvig

Ingeman

I en ålder av 58 år avled i dag fru Emma Lyth, f. Nyström, Slite, maka till skomakare J. Lyth. Hon hade sedan en längre tid tillbaka varit sjuklig.

Den avlidna var född vid Klinte i Boge. I Slite har hon varit en mycket verksam medlem av Vita Bandet, där hon ägnat sångföreningen ett speciellt intresse. Hon sörjes närmast av maken samt två döttrar, en gift i Fårösund och den andra telefonist i Slite, samt en son, studerande vid navigationsskolan i Stockholm.

Vår Broder och Farbroder Erik Degerman, född 26 mars 1900, avled i dag.

Slite den 31 juli 1952.

Allan och Anna

Barnen

Yngve

Direktör Erik Degerman, Slite, avled i går på Mariahemmet i Visby efter flera års sjukdom. Den bortgångne, som var 52 år gammal, tog studenten i Visby 1919, genomgick sedan handelshögskolan och vistades en tid i utlandet för studier, innan han blev engagerad i faderns affärsrörelse Frans De-germans Handelsaktiebolag i Slite, där han sedermera blev direktör. På fritiden nedlade dir. Degerman stort intresse för seglingen bl. a. var han med och stiftade Slite båtklubb vidare var han känd som filatelist och hade fotografering som en. kär hobby. Han var också en mycket språkkunnig man och personligen var han försynt och. tillbakadragen.

Den avlidne sörjes närmast av två bröder, folkhögskoleinspektören Allan Degerman på Åsa folkhögskola och köpman Yngve Degerman, Slite, samt svägerska och brorsbarn.

Min älskade make, vår käre lilla pappa f. d. Tulltjänstemannen Frans Viktor Nordin avled stilla Långfredagsmorgon i en ålder av 66 år.

Sörjd och saknad av oss, släkt och många vänner.

Slite den 16 april 1938.

Emma Nordin, f. Klintberg.

Valfrid o. Ruth.

Gunhild, Margit, Åke.

Vår kära lilla mamma Ida Söderberg avled idag i sitt 80 levnadsår, djupt sörjd och i tacksamt minne bevarad.

Slite den 27 september 1943.

Alma och Axel

Gustaf och Evy

Carl och Wendela

Barnbarnen

Vår kära maka och moder Ingeborg (Inga) avled stilla i dag efter ett svårt lidande i sitt 45:e levnadsår, lämnande oss, syskon, släkt och vänner i djupaste sorg och saknad.

Smissarve i Slite 2 jan. 1943.

Karl Rangstedt

Karin

Min kära maka, vår kära moder Lovisa Nyberg född den 10/2 1869, död den 20/12 1937.

Djupt sörjd av mig, barn, barnbarn, släkt och vänner.

Slite den 21 dec. 1937.

Adolf Nyberg.

Barnen.

Vår kära moder Maja Olsson lämnade oss idag i en ålder av 90 år; djupt sörjd av oss, barnbarn, övrig släkt och vänner.

Slite den 27 aug. 1928.

Augusta och Johan Olsson.

Emma och Alfred Olsson.

Edla och August Olsson.

Edvard.

Karl.

Att Herren i sitt allvisa råd denna dag till sig hemkallat vår kära moder Hem.-äg.-änkan Maria Mathilda Möllerström f. Alfvin, i en ålder av över 84 år; djupt sörjd och saknad av oss barn, syster och svåger och övriga släktingar, det hava vi härmed den smärtsamma plikten att meddela.

Klemette o Slite den 1 dec. 1932.

Barnen.

Min kära maka, vår moder Maria Wallin f. Holmström gick stilla bort i dag lämnande oss i djup sorg.

Slite den 20 juni 1936.

August Wallin.

Barn. Barnbarn. Syskon.

Minälskade make, vår käre fader Skräddarmästaren Oscar Alfred Sjöström avled lugnt och stilla i dag i sitt 79 levnadsår, innerligt sörjd och saknad av oss, släkt och vänner.

Slite den 17 juni 1940.

Emilia Sjöström

Barn och barnbarn

Skräddarmästare 0. A. Sjöström, Slite, har avlidit i en ålder av 78 år. Han var född i Rone och ägnade sig tidigt åt skrädderiyrket, inom vilket han hade kondition såväl på fastlandet som i Amerika. Alltsedan 1880-talet har han emellertid varit bofast i Slite, där han drivit upp en synnerligen välrenommerad skrädderirörelse och utfört beställningar över hela ön, ibland också till fastlandet. Ännu för några år sedan kunde han trots sin höga ålder hålla på med arbetet i mindre skala, men sjuklighet och ålderdomssvaghet ha den senaste tiden brutit hans krafter och medförde nu döden. Den gamle hedersmannen efterlämnar ett aktat minne i köpingen, där han levat och verkat under så många decennier. Han sörjes närmast av maka samt en son och fem döttrar.

Min innerligt älskade pappa f. d. Byggmästaren Oskar Mathias Hedenberg har i dag gått hem till Gud i sitt 88 levnadsår, lämnande mig, syskon, släkt och många vänner i djup sorg och saknad.

Slite den 11 dec. 1937.

Maria.

Vår käre pappa Verkmästaren Richard Andersson lämnade oss idag i gränslös sorg.

Slite den 17 juli 1943.

Anna-Greta och Hilmer

Karin och Erik

Britta

Vår kära mor Änkefru Sofia Törnqvist gick hem till Gud idag, i sitt 80:de levnadsår.

Slite den 9 okt. 1940.

Barn och Barnbarn.

I går avled fru Sofia Törnqvist, Slite, i sitt 80:o levnadsår. Den bortgångna, som var östgötska till börden, var änka sedan ett 15-tal år tillbaka efter smedmästaren Alfred Törnqvist, Slite. Ända sedan unga år har hon tillhört Frälsningsarmen och varit livligt verksam bl. a. vid kåren i Slite. Hon efterlämnar minnet av en i allo präktig kvinna, godhjärtad och vänsäll. Närmast sörjande äro barn och barnbarn.

Vår käre make och fader Sture Idevall lämnade oss idag; saknad och sörjd av oss, släkt och vänner.

Slite den 7 dec. 1934.

Augusta Idevall.

Barn och Barnbarn.

Tillkännagives att vår ömt älskade son och broder Svante Kristian efter mångårigt lidande stilla och lugnt insomnade lördagen den 27 mars 1920 kl. 8 f. m. i en ålder av 24 år och 10 mån., djupt sörjd och saknad av oss föräldrar och broder, släkt och vänner.

Slite den 27 mars 1920.

Vilhelmina och Kristian Bogren.

John.

Min käre fader Svante Valfrid Hamberg avled idag å Gotlands läns lasarett i en ålder av 58 år och 9 månader; sörjd och saknad av mig, släkt och många vänner.

Slite den 1 sept. 1932.

Henning.

Min älskade dotter vår kära syster Tora Heijdenberg från Nyköping avled stilla i sitt föräldrahem i Slite i dag; djupt sörjd och i ljusaste minne bevarad av åldrig moder, syskon, syskonbarn, mångårig medhjälperska samt många vänner.

Slite den 11 juni 1932.

Amanda Heijdenberg.

Syskonen.

Ebba Rundström.

Extra information